| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5100 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.280" W (19.80mm x 7.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.858" (21.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F562FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.85000 |
|
![]() |
CDV30FK202FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.85000 |
![]() |
CDV30FJ252FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.86800 |
CM07FD512FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CM07FD562FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CM07FD622FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CM07FD682FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CM07FD752FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CM07FD822FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.88560 |
|
CMR07F622GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.92182 |