| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.02 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.299" W (36.10mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD223JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $22.89360 |
|
CD42FD243JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.89360 |
|
![]() |
CMR04F201FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.91417 |
![]() |
CMR04F271GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.91417 |
CD30FD163JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.95560 |
|
CMR03F181JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.04000 |
|
CMR03F181JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $23.04000 |
|
![]() |
CDV30FF472JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.04000 |
CMR04F391GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.05833 |
|
![]() |
CDV30FF222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.09400 |