| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.016 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F181JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.04000 |
|
CMR03F181JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $23.04000 |
|
![]() |
CDV30FF472JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.04000 |
CMR04F391GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.05833 |
|
![]() |
CDV30FF222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.09400 |
![]() |
CDV30FF242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.09400 |
![]() |
CMR06F242JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.11182 |
![]() |
CDV30FJ162FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.11200 |
![]() |
CDV30FJ182FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.11200 |
CMR04F331FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.14833 |