| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF222FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.09400 |
![]() |
CDV30FF242FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.09400 |
![]() |
CMR06F242JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $23.11182 |
![]() |
CDV30FJ162FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.11200 |
![]() |
CDV30FJ182FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.11200 |
CMR04F331FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.14833 |
|
CMR06F272FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.16583 |
|
CMR06F202FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $23.18417 |
|
![]() |
CDV30FJ302GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.20200 |
![]() |
CDV30FK272FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $23.20200 |