| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.013 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F271FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.86000 |
|
![]() |
CMR06F362FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.87818 |
CMR06F272JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.87833 |
|
CD42FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.89360 |
|
CD42FD223JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $22.89360 |
|
CD42FD243JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.89360 |
|
![]() |
CMR04F201FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.91417 |
![]() |
CMR04F271GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.91417 |
CD30FD163JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.016UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.95560 |
|
CMR03F181JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 180PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $23.04000 |