| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3600 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK302GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.80600 |
![]() |
CMR04E820FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.82417 |
CD30FD133FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.013UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.83160 |
|
CMR04F271FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.86000 |
|
![]() |
CMR06F362FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.87818 |
CMR06F272JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.87833 |
|
CD42FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.89360 |
|
CD42FD223JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 100 $22.89360 |
|
CD42FD243JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.89360 |
|
![]() |
CMR04F201FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.91417 |