| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F101GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.59000 |
|
![]() |
CDV30FH302GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.59000 |
![]() |
CMR04F181FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.59000 |
![]() |
CMR06F222JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.59000 |
CD7FA751FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 750PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.60550 |
|
![]() |
CDV30FH682JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 210 $22.60800 |
![]() |
CDV30FJ272GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.60800 |
![]() |
CMR07F512JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.60818 |
![]() |
CMR06F222FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.64364 |
CMR03F171JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.64417 |