| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.013 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F242GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2400PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $22.03167 |
|
![]() |
CMR06F272GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $22.03167 |
CMR03F910GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $22.05000 |
|
CMR03F910GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.05000 |
|
CMR03F910GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.05000 |
|
![]() |
CDV30FF252FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FJ202FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK132FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK152FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK201FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |