| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 91 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F910GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $22.05000 |
|
CMR03F910GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $22.05000 |
|
![]() |
CDV30FF252FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FJ202FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK132FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK152FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK201FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK221FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK241FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |
![]() |
CDV30FK271FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $22.05000 |