| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 220 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.150" W (6.90mm x 3.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.220" (5.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F241FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.58167 |
![]() |
CMR04E510FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.60000 |
CD30FD153JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 550 $21.60700 |
|
![]() |
CDV30FH112FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.61800 |
![]() |
CDV30FH122FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.61800 |
CMR07F512GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.63583 |
|
![]() |
CDV30FH472JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 70 $21.67200 |
![]() |
CDV19FF432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.68440 |
CMR03F161JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $21.69000 |
|
CMR03F161JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $21.69000 |