| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 160 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F182FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.74417 |
|
![]() |
CMR04F201GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.79833 |
![]() |
CDV30FH132FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FH152FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK112FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK122FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK202GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.85200 |
CMR06F392FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.87000 |
|
![]() |
CDV30FJ252GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.88800 |
![]() |
CDV30FK101FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.90600 |