| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.438" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.810" L x 0.380" W (20.60mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV19FF432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.68440 |
CMR03F161JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $21.69000 |
|
CMR03F161JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $21.69000 |
|
CMR06F182FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.74417 |
|
![]() |
CMR04F201GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.79833 |
![]() |
CDV30FH132FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FH152FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK112FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK122FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.83400 |
![]() |
CDV30FK202GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.85200 |