| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F562JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.52833 |
|
CMR06F302GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.54583 |
|
CMR03F221JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $21.54615 |
|
![]() |
CMR04F241FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.58167 |
![]() |
CMR04E510FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.60000 |
CD30FD153JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.015UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 550 $21.60700 |
|
![]() |
CDV30FH112FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.61800 |
![]() |
CDV30FH122FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.61800 |
CMR07F512GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.63583 |
|
![]() |
CDV30FH472JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 70 $21.67200 |