| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.579" (14.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F332JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.42000 |
|
![]() |
CDV30FF302GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.43818 |
CMR06F222GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.43833 |
|
![]() |
CMR04F161FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.43833 |
![]() |
CDV30FH202FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.47364 |
CMR04F241GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.47385 |
|
CD7FA681FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 680PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $21.47450 |
|
![]() |
CDV30FK252GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.49182 |
![]() |
CDV30FH392JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.52818 |
CMR07F562JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.52833 |