| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E470GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $21.07769 |
|
CMR03E470GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $21.07769 |
|
![]() |
CDV30FJ302GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.07818 |
CM07FD682GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD752GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD512GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD562GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD622GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD822GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
![]() |
CMR06F432JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $21.11417 |