| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 2 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.339" W (20.10mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FJ911FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.02364 |
CMR03E470GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $21.07769 |
|
CMR03E470GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $21.07769 |
|
CMR03E470GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $21.07769 |
|
![]() |
CDV30FJ302GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $21.07818 |
CM07FD682GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500V |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD752GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD512GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5100PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD562GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |
|
CM07FD622GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $21.11100 |