| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.012 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F361FOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.23214 |
|
CMR06F432GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.23231 |
|
CMR06F472JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.23231 |
|
![]() |
CMR04F361GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.23231 |
CMR06F202GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.25000 |
|
![]() |
CDV30FH332JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ101FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ111FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ121FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ910FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |