| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.579" (14.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F361GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $20.23231 |
CMR06F202GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.25000 |
|
![]() |
CDV30FH332JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 5% 1500V RADIAL |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ101FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ111FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ121FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FJ910FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.28636 |
![]() |
CDV30FH222GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.30364 |
![]() |
CDV30FH242GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $20.30364 |
CMR03E360GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $20.32214 |