| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV19 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3900 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.740" L x 0.421" W (18.80mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.610" (15.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FH131FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.76364 |
![]() |
CDV30FH151FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.76364 |
![]() |
CDV30FH161FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.76364 |
![]() |
CDV30FH181FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.76364 |
CMR03F121JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F121JOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F121JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F131JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F131JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
![]() |
CMR06F122FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.81769 |