| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F201GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.81786 |
|
![]() |
CDV30FH201FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH221FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH241FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH271FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH391FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH431FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
CMR06F362GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 15 $19.84000 |
|
![]() |
CDV30FH132FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.87182 |
![]() |
CDV30FH152FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.87182 |