| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 120 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.189" W (6.90mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.252" (6.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F121JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F131JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
CMR03F131JOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 130PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.78214 |
|
![]() |
CMR06F122FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.81769 |
CMR04F201GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.81786 |
|
![]() |
CDV30FH201FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH221FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH241FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH271FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |
![]() |
CDV30FH391FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.83636 |