| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 91 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.350" (8.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK102FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.38583 |
![]() |
CDV30FK331FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.38583 |
![]() |
CDV30FF102FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.40417 |
![]() |
CDV30FF911FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.40417 |
![]() |
CMR04F131FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.40429 |
CD4FA112JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1100PF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.43000 |
|
CMR06F332FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.44000 |
|
![]() |
CDV30FF162FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.45833 |
![]() |
CDV30FF182FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.45833 |
CMR04F161FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.47571 |