| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 24 pF |
| Tolerance: | ±0.5pF |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.201" (5.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E240DOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $19.20571 |
|
CMR04F391GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.22429 |
|
CD4FC561FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.24150 |
|
![]() |
CDV30FF222GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF242GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF332JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF362JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FJ162GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.27833 |
![]() |
CDV30FJ182GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.27833 |
![]() |
CMR06F242JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.29615 |