| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4FC561FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 560PF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.24150 |
|
![]() |
CDV30FF222GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF242GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF332JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FF362JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.26000 |
![]() |
CDV30FJ162GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.27833 |
![]() |
CDV30FJ182GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.27833 |
![]() |
CMR06F242JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.29615 |
CMR04F331FOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $19.31429 |
|
CMR06F202JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $19.35000 |