| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 62 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.209" (5.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F272FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.93615 |
![]() |
CDV30FH131FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.96231 |
![]() |
CDV30FH151FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.96231 |
![]() |
CDV30FH161FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.96231 |
![]() |
CDV30FH181FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.96231 |
![]() |
CDV30FF272GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.97167 |
CMR06F182GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.97214 |
|
![]() |
CMR06F112FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.99000 |
![]() |
CMR04F151GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.02571 |
CMR04F271FOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.04400 |