| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CDV30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 180 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 1.5 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.850" (21.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF272GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.97167 |
CMR06F182GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.97214 |
|
![]() |
CMR06F112FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.99000 |
![]() |
CMR04F151GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $19.02571 |
CMR04F271FOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.04400 |
|
![]() |
CDV30EJ240FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ270FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ300FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ330FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ360FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |