| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.382" L x 0.209" W (9.70mm x 5.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.358" (9.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR04F271FOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $19.04400 |
|
![]() |
CDV30EJ240FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ270FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ300FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ330FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ360FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ390FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ430FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ470FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |
![]() |
CDV30EJ500FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $19.04417 |