| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 300 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR06F362JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.59429 |
![]() |
CMR06F152FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.61214 |
![]() |
CMR06F162FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $18.61214 |
CD30FD113GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.011UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.61560 |
|
CD30FD123GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.61560 |
|
CMR03F151JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR03F151JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR03F271JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F331GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F910FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |