| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.118" (3.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.272" L x 0.169" W (6.90mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.228" (5.80mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F151JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR03F271JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F331GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F910FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
![]() |
CDV30EF510FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF560FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF620FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF680FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF750FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF820FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |