| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FD113GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.011UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.61560 |
|
CD30FD123GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.012UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.61560 |
|
CMR03F151JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR03F151JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR03F271JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F331GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
CMR04F910FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $18.62000 |
|
![]() |
CDV30EF510FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF560FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |
![]() |
CDV30EF620FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $18.62000 |