CMR06F102FPDR
CMR06F102FPDR
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CMR06F102FPDR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CMR MICA
Category
Capacitors
Family
Mica and PTFE Capacitors
Type Description
Series:CMR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:500 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.350" (8.90mm)
Features:General Purpose
Size / Dimension:0.650" L x 0.220" W (16.50mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)