CD4FC821GO3F
CD4FC821GO3F
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
CD4FC821GO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Description
CAP MICA 820PF 2% 300V RADIAL
Category
Capacitors
Family
Mica and PTFE Capacitors
Type Description
Series:CD4
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:300 V
Dielectric Material:Mica
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Features:RF, High Frequency
Size / Dimension:0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.311" (7.90mm)