| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1200 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.220" W (16.80mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR06F362JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.87875 |
|
![]() |
CMR04E470GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $17.87875 |
![]() |
CDV30FJ131GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.89769 |
![]() |
CDV30FJ151GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.89769 |
![]() |
CDV30FJ161GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.89769 |
![]() |
CDV30FJ181GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.89769 |
CMR06F152FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.89813 |
|
CMR06F162FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.89813 |
|
CMR03E360GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E360GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |