| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1600 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.661" L x 0.228" W (16.80mm x 5.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03E360GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E360GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E360GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E390GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E390GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR03E390GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR04E680FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR04E750FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
CMR04F221GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $17.91688 |
|
![]() |
CDV30FJ201GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $17.91692 |