| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD19 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 7500 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.343" (8.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.701" L x 0.339" W (17.80mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.571" (14.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD4FD241FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CD4FD251FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 250PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CD4FD271FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CD4FD331FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CD4FD361FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CD4FD391FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.14500 |
|
CMR03F161JOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR03F161JOYMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 160PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR04F391JOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |
|
CMR05F301GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $14.17400 |