| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 5.42 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC5052R300BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 52.3 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5061R900BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 61.9 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5041R200BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 41.2 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5069R000BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 69 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5079K600BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 79.6K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50698R00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 698 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50352R00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 352 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50787R00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 787 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC504K9300BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 4.93K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5067K300BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 67.3K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |