| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 172 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERC5010K100BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 10.1K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5015K200BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 15.2K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50174K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 174K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC5037K000BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 37K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC502K5200BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 2.52K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50132R00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 132 .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50109K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 109K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50150K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 150K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50120K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 120K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
ERC50149K00BEEK500Vishay / Dale |
ERC-50-500 149K .1% T-9 EK E3 |
In Stock: 0 $6.88000 |