| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 16.5 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50J36R5BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 36.5 .1% T-9 RNC50J36R5BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J3122BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 31.2K .1% T-9 RNC50J3122B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1962BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 19.6K .1% T-9 RNC50J1962B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2082BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 20.8K .1% T-9 RNC50J2082B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J3320BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 332 .1% T-9 RNC50J3320BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J3162BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 31.6K .1% T-9 RNC50J3162B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J4991BPB14Vishay / Dale |
ERC-50 4.99K .1% T-9 RNC50J4991B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J3242BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 32.4K .1% T-9 RNC50J3242B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2211BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 2.21K .1% T-9 RNC50J2211B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J4531BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 4.53K .1% T-9 RNC50J4531B |
In Stock: 0 $6.88000 |