| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 150 Ohms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50J4532BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 45.3K .1% T-9 RNC50J4532B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2322BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 23.2K .1% T-9 RNC50J2322B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J1003BSM03Vishay / Dale |
ERC-50 100K .1% T-9 RNC50J1003BS |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J5491BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 5.49K .1% T-9 RNC50J5491B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J6981BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 6.98K .1% T-9 RNC50J6981B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2102BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 21K .1% T-9 RNC50J2102BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2001BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 2K .1% T-9 RNC50J2001BR B |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J2213BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 221K .1% T-9 RNC50J2213BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J49R9BRB14Vishay / Dale |
ERC-50 49.9 .1% T-9 RNC50J49R9BR |
In Stock: 0 $6.88000 |
![]() |
RNC50J3241BPB14Vishay / Dale |
ERC-50 3.24K .1% T-9 RNC50J3241B |
In Stock: 0 $6.88000 |