| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 7.37 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | M (1%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S7R32FSB12Vishay / Dale |
RES 7.32 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S7151FSB12Vishay / Dale |
RES 7.15K OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S7R50FSB12Vishay / Dale |
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S7320FSB12Vishay / Dale |
RES 732 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S75R0FSB12Vishay / Dale |
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S73R2FSB12Vishay / Dale |
RES 73.2 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S75R0FSB12Vishay / Dale |
RES 75 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S71R5FSB12Vishay / Dale |
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S7150FSB12Vishay / Dale |
RES 715 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S68R1FSB12Vishay / Dale |
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |