| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74N1R00FMB12Vishay / Dale |
RES 1 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1471FSB12Vishay / Dale |
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1431FSB12Vishay / Dale |
RES 1.43K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1R50FMB12Vishay / Dale |
RES 1.5 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1401FSB12Vishay / Dale |
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1201FSB12Vishay / Dale |
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1241FSB12Vishay / Dale |
RES 1.24K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1271FSB12Vishay / Dale |
RES 1.27K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1331FSB12Vishay / Dale |
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1301FSB12Vishay / Dale |
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |