| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74N |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 18.2 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74N1870FRB12Vishay / Dale |
RES 187 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1780FRB12Vishay / Dale |
RES 178 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S2051FSB12Vishay / Dale |
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N2R00FMB12Vishay / Dale |
RES 2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N2R20FRB12Vishay / Dale |
RES 2.2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S2101FSB12Vishay / Dale |
RES 2.1K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N5111FRB12Vishay / Dale |
RES 5.11K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N5R00FRB12Vishay / Dale |
RES 5 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N5621FRB12Vishay / Dale |
RES 5.62K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |