| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR78S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.82 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 10W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR80S1R82FSB12Vishay / Dale |
RES 1.82 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1581FSB12Vishay / Dale |
RES 1.58K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1541FSB12Vishay / Dale |
RES 1.54K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1651FSB12Vishay / Dale |
RES 1.65K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1671FSB12Vishay / Dale |
RES 1.67K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1621FSB12Vishay / Dale |
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N1000FRB12Vishay / Dale |
RES 100 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR80S1R96FSB12Vishay / Dale |
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR74N10R0FRB12Vishay / Dale |
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |
|
RWR78S1820FSB12Vishay / Dale |
RES 182 OHM 10W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.12500 |