| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 46.4 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H7502BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 75K .1% T-2 RNC50H7502 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H7770BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 777 .1% T-2 RNC50H7770 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H6491BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 6.49K .1% T-2 RNC50H64 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H7591BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 7.59K .1% T-2 RNC50H75 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H4811BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 4.81K .1% T-2 RNC50H48 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3652BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 36.5K .1% T-2 RNC50H36 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H4372BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 43.7K .1% T-2 RNC50H43 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H6731BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 6.73K .1% T-2 RNC50H67 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H2802BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 28K .1% T-2 RNC50H2802 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H4480BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 448 .1% T-2 RNC50H4480 |
In Stock: 0 $6.78400 |