| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.42 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Metal Film |
| Features: | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 175°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RNC50H4220BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 422 .1% T-2 RNC50H4220 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3401BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 3.4K .1% T-2 RNC50H340 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3161BMB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 3.16K .1% T-2 RNC50H31 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3361BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 3.36K .1% T-2 RNC50H33 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H7500BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 750 .1% T-2 RNC50H7500 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3742BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 37.4K .1% T-2 RNC50H37 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H3012BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 30.1K .1% T-2 RNC50H30 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H8561BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 8.56K .1% T-2 RNC50H85 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H4992BSB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 49.9K .1% T-2 RNC50H49 |
In Stock: 0 $6.78400 |
![]() |
RNC50H4421BRB1431Vishay / Dale |
ERC-50-31 4.42K .1% T-2 RNC50H44 |
In Stock: 0 $6.78400 |