| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR74S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 39.2 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±30ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | S (0.001%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S4R02FSB12Vishay / Dale |
RES 4.02 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S4R02FRRSLVishay / Dale |
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S4R02FRBSLVishay / Dale |
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S4021FSB12Vishay / Dale |
RES 4.02K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S3920FSB12Vishay / Dale |
RES 392 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S3R32FSB12Vishay / Dale |
RES 3.32 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S3R32FRRSLVishay / Dale |
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S3R32FRBSLVishay / Dale |
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S3R32FPRSLVishay / Dale |
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S3R32FPBSLVishay / Dale |
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |