| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 27.4 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR74S2730FSB12Vishay / Dale |
RES 273 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2870FSB12Vishay / Dale |
RES 287 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S28R0FSB12Vishay / Dale |
RES 28 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2800FSB12Vishay / Dale |
RES 280 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2670FSB12Vishay / Dale |
RES 267 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S2670FRRSLVishay / Dale |
RES 267 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S2610FRRSLVishay / Dale |
RES 261 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2501FSB12Vishay / Dale |
RES 2.5K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2551FSB12Vishay / Dale |
RES 2.55K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S2R61FSB12Vishay / Dale |
RES 2.61 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |