| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 825 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR05C9103GMRE6Vishay / Dale |
ERL-05 910K 2% T-1 RLR05C9103GM |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RLR05C8203GRRE8Vishay / Dale |
ERL-05 820K 2% T-1 RLR05C8203GR |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR82S8250FRBSLVishay / Dale |
RES 825 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S8060FSB12Vishay / Dale |
RES 806 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S8060FRBSLVishay / Dale |
RES 806 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S82R5FRRSLVishay / Dale |
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S82R5FRBSLVishay / Dale |
RES 82.5 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S75R0FSB12Vishay / Dale |
RES 75 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S7500FRBSLVishay / Dale |
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S8251FSB12Vishay / Dale |
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |