| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 15 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RLR05C8203GMRE5Vishay / Dale |
ERL-05 820K 2% T-1 RLR05C8203GM |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S15R0FSB12Vishay / Dale |
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S1370FSB12Vishay / Dale |
RES 137 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GMRE5Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GM RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RLR05C1004GPR36Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GP R3 |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S1330FSB12Vishay / Dale |
RES 133 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GPRE6Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GP RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR82S1330FRRSLVishay / Dale |
RES 133 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RLR05C1004GMRE6Vishay / Dale |
ERL-05 1M 2% T-1 RLR05C1004GM RE |
In Stock: 0 $6.78300 |
|
RWR74S16R9FSB12Vishay / Dale |
RES 16.9 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |