| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39007, RWR82S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 41.2 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Composition: | Wirewound |
| Features: | Military, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 250°C |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Size / Dimension: | 0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RWR82S41R2FRRSLVishay / Dale |
RES 41.2 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S44R2FSB12Vishay / Dale |
RES 44.2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S4420FRRSLVishay / Dale |
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S4420FRBSLVishay / Dale |
RES 442 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S4R99FSB12Vishay / Dale |
RES 4.99 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S4701FSB12Vishay / Dale |
RES 4.7K OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S4R87FSB12Vishay / Dale |
RES 4.87 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S40R2FSB12Vishay / Dale |
RES 40.2 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR74S4020FSB12Vishay / Dale |
RES 402 OHM 5W 1% WW AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |
|
RWR82S4020FRRSLVishay / Dale |
RES 402 OHM 1.5W 1% AXIAL |
In Stock: 0 $7.07200 |